Dieta i używki, a płodność

 

Dieta, używki i płodność – czy to w ogóle ma jakieś znacznie? 

 

Jak według statystyk przygotowują się do ciąży Polacy? 

  • 51 % deklaruje przyjmowanie kwasu foliowego
  • 21 % pali papierosy przed ciąży (palenie zmniejsza prawdopodobieństwo ciąży nawet o 50 %) 
  • 61 % deklaruje spożywanie alkoholu na 3 msc przed ciąża
  • Mniej niż 10 % badanych uważa, że dieta może mieć wpływ na płodność  

 

Niestety problem niepłodności nie jest zero-jednykowy. Leczenie farmakologiczne to oczywiście nadrzędna forma leczenia niepłodności, ale styl życia, dieta, ruch, unikanie lub okazjonalne stosowanie używek to bardzo wartościowe wsparcie procesu leczenia.  Według statystyk ponad połowa (61 %) osób podczas starań pije alkohol. Zdecydowanie dominującą grupą są mężczyźni, a jako główny powód podaje się – „formę odreagowania stresu”. Jak to jest w przypadku alkoholu i innych używek? 

 

Alkohol a męska płodność: 

  • Regularne spożywanie alkoholu wpływa na funkcje jąder i upośledza proces tworzenia nasienia
  • Im więcej alkoholu tym mniejsze poziomy Testosteronu i degradacja komórek spermy
  • Przy nadużywaniu zmniejszone wydzielanie FSH (w uproszczeniu odpowiada za proces spermatogenezy)/ LH (w uproszczeniu odpowiada za wytwarzanie testosteronu)  
  • Będzie wpływać na wyższe poziomy Homocysteiny i niedobory witamin z grupy B. Już wynik homocysteiny powyżej 10 umol/l mogą wpływać na wyższą fragmentację DNA nasienia, mniejszą ruchliwość oraz mniejsze szanse na zapłodnienie czy skuteczność IUI/ IVF 
  • Dawka czyni truciznę - w badaniach szczególnie szkodliwy wpływ alkoholu obserwuje się u osób, które spożywają go częściej niż 3 razy w tygodniu oraz mają nadwagę 

 

A jak wygląda sprawa konsumpcji alkoholu u kobiet? 

  • W tym badaniu 319 kobiet było obserwowanych przez średnio 8 cykli menstruacyjnych, co dało 124 ciąże. Spożycie alkoholu było istotnie związane z obniżoną płodnością. Widoczny był efekt zależy od dawki. U osób pijących mniej niż  <1 drinka dziennie o 30%,  a u osób, które wypijają 1 drinka dziennie mniejszy wskaźnik nawet o  50% szans na zajście w ciążę w porównaniu z osobami niepijącymi. współzmiennej w analizie (w przeciwieństwie do cykli mierzonych prospektywnie) nie zmieniło wyników
  • 2545 par w przygotowaniu do procedury in-vitro:

- 41 % kobiet deklarowało spożywanie od 1-6 drinków tygodniowo

- 58 % mężczyzn deklarowało spożywanie od 1-6 drinków tygodniowo

- w przypadku kobiet, które spożywały minimum 4 drinki tygodniowo ryzyko niepowodzenia o 16 %

- w przypadku, gdy zarówno mężczyzna jak i kobieta spożywali minimum 4 drinki tygodniowo szanse spadały o 21 % 

 

  • Jeden drink dziennie u kobiet zwiększał nawet o 20 % pulę estrogenów 
  • Jeden drink lub więcej w tygodniowo może skracać fazę folikularną i dawać cykle bezowulacyjne 

 

Nasuwa się pytanie ile faktycznie jest alkoholu w drinku?

Jeden drink definiuje się najczęściej jako kufel piwa (330ml), kieliszek wina (120ml) lub kieliszek wódki (25ml), więc w opisywanych badaniach 4 piwa lub nieco ponad poł butelki wina lub 100 ml wódki było już wartością która negatywnie wpływała na płodność oraz skuteczność także procedur IVF. 

 

Niewątpliwie spożywanie alkoholu pozytywnie na płodność nie wpływa, jednak jest często formą odskoczni psychologicznej. Warto podejść do tematu z pewną dozą elastyczności – jeśli trudno o całkowitą eliminację warto zadbać, żeby spożycie było rekreacyjne i ograniczone do minimum przez 2-3 miesiące przed procedurami wspomaganymi. Sprawa nie dotyczy tylko kobiet, ale czynnik męski i konsumpcja nadmierna oraz regularna alkoholu może zmniejszać szansę na ciąże, a nawet zwiększać ryzyko poronień. Zachowajmy ze wszystkim umiar, a świętowanie z napojami wysoko % warto zostawić jako celebrę udanego IUI/ IVF. 

 

Autor: Marcin Ostaszewski 

Marcin

Psychodietetyk i student Functional Medicine University w USA. Zajmuje się problemami z płodnością, układu pokarmowego, hormonalnego, dietą w chorobach autoimmunologicznych. W pracy stawia na indywidualne i kompleksowe podejście do zdrowia. Pracuje w klinice leczenia niepłodności Kriobank w Białymstoku. Wspomaga pacjentów w leczeniu i spełnianiu ich marzeń o byciu rodzicami.

 

Źródła: 

PMID: 21684175, 21173655

https://doi.org/10.1093/aje/kwh188 

http://aje.oxfordjournals.org/content/160/2/131.full