Jeszcze kilka lat temu panował pogląd, że ciąża po trzydziestce jest zbyt późna. Polki rodziły dzieci zwykle w okolicach 23-25 roku życia. Sytuacja zmieniła się jednak, a decyzja dotycząca starań o potomstwo z roku na rok zapada coraz później. Jest to po części spowodowane faktem, że kobiety co raz częścięj chcą najpierw zadbać o swój rozwój zawodowy. Wiąże się to nie tylko z własnymi ambicjami i jak twierdzą niektórzy sceptycy — niechęcią kobiet do rodzenia dzieci, ale też brakiem stabilności finansowej społeczeństwa. Co ważne, podobne zjawisko obserwujemy także u mężczyzn,. Mówiąc prościej, Polacy w pierwszej kolejności starają się o odpowiednie warunki, które pozwolą im na spokojne myślenie o potomstwie. Kolejną, równie ważną kwestią jest częsty problem ze znalezieniem odpowiedniego partnera lub partnerki. Niestety, paradoksalnie, w dobie łatwiejszego nawiązywania znajomości (głównie za sprawą Internetu), spadła wśród ludzi zdolność nawiązywania silnych i trwałych relacji.
 
Tyle tytułem wstępu, a ponieważ naszą specjalnością jest zdrowie, w dalszej części artykułu skupimy się na tych kwestiach.
 

Idealny wiek na dziecko

Planując posiadanie dzieci, należy mieć przede wszystkim świadomość tego, że zdolność rozrodcza maleje wraz z wiekiem. Wiąże się to nie tylko ze "zużyciem" organizmu, ale też zmianami w gospodarce hormonalnej, które zachodzą w ludzkim organizmie. Zjawisko to dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć większość komplikacji dotyczy pań. W końcu to one przez dziewięć miesięcy noszą w sobie przyszłego członka rodziny. Z tego powodu skupimy się głównie na analizie tematu pod względem płci żeńskiej. No dobrze, ale jak to jest z tymi wiekiem? Specjalnie dla Was przeanalizowaliśmy kilka grup wiekowych, obrazując możliwie najlepiej całą sytuację.
 
20-25 lat
 
Patrząc z biologicznego punktu widzenia — to jest ten czas. Organizm kobiety jest w tym czasie najsilniejszy i najłatwiej znosi trudności związane z ciążą. Wskaźnik płodności jest też w tym czasie najwyższy, co jest związane z regularnym cyklem owulacyjnym. Warto zauważyć, że w tym wieku wskaźnik poronień jest najniższy (nieco ponad 9%), podobnie jak ryzyko poczęcia dziecka z wadami wrodzonymi.
 
Co zatem stoi na przeszkodzie? Wiek sam w sobie — dla większości z nas, nie jest to czas, w którym myślimy o potomstwie. Człowiek jest młody, zwykle ma inne, bardziej rozrywkowe priorytety, niż zakładanie rodziny. Jego sytuacja finansowa w tym czasie również często odbiega od stabilnej. To właśnie sprawia, że w okresie "studenckim" mało kto stara się o dzieci.
 
26-30 lat
 
Biorąc pod uwagę czynniki zdrowotne, ekonomiczne oraz świadomość człowieka jako przyszłego rodzica, możemy śmiało stwierdzić, że nie ma lepszego momentu. W tym wieku większość z nas ma już stabilną sytację finansową, partnera (lub partnerkę), a także odpowiednią dojrzałość, by zostać rodzicem. W tej kwestii zgodni są również lekarze. Organizm kobiety w tym czasie nadal jest pełen energii, dobrze znosi wszelkie niedogodności, a ryzyko poronień (ok. 10%), komplikacji, czy wad genetycznych nadal jest stosunkowo niskie (przykładowo dla zespołu Downa jest to mniej niż 1:1200 urodzeń). Jeśli więc czujecie się dobrze w Waszym związku, warto pomyśleć o powiększeniu rodziny właśnie teraz.
 
31-35 lat
 
Pod względem stabilności życiowej jest to zwykle optymalny moment — stała praca, kariera u szczytu możliwości, własny dom lub mieszkanie. Nieco inaczej zaczyna wyglądać kwestia wewnątrz Waszych organizmów, bowiem po trzydziestce płodność zaczyna spadać. Szczęśliwie nie jest to proces nagły. Co prawda w tym przedziale wiekowym wzrasta nieco ryzyko poronień (niecałe 12%) i urodzeń z wadami wrodzonymi, ale dzięki odpowiedniej suplementacji Wasze szanse na zdrowe potomstwo wciąż są bardzo wysokie. Co ważne, dotyczy to zarówno klasycznego zapłodnienia, jak i in vitro.
 
36-40 lat
 
Pod kątem zdrowotnym, jest to w pewnym sensie ostatni moment na możliwie bezpieczną ciążę i poród. Musimy jednak zaznaczyć, że jest to czas, w którym wzrasta ryzyko powikłań oraz problemów z samym utrzymaniem ciąży. Wskaźnik poronień sięga blisko 20%, rośnie też ilość porodów przez tzw. "cesarkę". Jest to związane ze zmianami, które zachodzą w Waszym organiźmie wraz z wiekiem. Jest to czas, w którym naszym zdaniem niezbędne stają się badania prenatalne, właściwa i świadoma suplementacja oraz odpowiednia opieka medyczna. Są też jednak dobre wiadomości — w tym okresie wzrasta szansa ciąży mnogiej. Ma to związek z hormonalną stymulacją jajników. Jeśli więc marzą Wam się bliźniaki — warto próbować.
 
41+
 
Ciąża po czterdziestce, wiąże się z dużym ryzykiem poronienia. Płodność wynosi zaledwie 5%, a ryzyko, że płód będzie obciążony wadami genetycznymi, wzrasta w porównaniu do poprzednich lat. Dynamiczny rozwój medycyny jest tu jednak Waszym sprzymierzeńcem. Jeśli w tym wieku nadal myślicie o potomstwie, kompleksowe badania to już konieczność. Nie bez znaczenia pozostaje również kondycja psychofizyczna. Od Waszego organizmu zależy bowiem utrzymanie ciąży i zdrowie przyszłego dziecka. Czy to oznacza, że w tym wieku szanse na dziecko przepadły bezpowrotnie? Nie, choć im wcześniej, tym lepiej. Choć z medycznego punktu widzenia, nie ma górnej granicy zajścia w ciążę, warto jednak unikać niepotrzebnych komplikacji. Dbałość o dostarczanie organizmowi wszelkich niezbędnych witamin i minerałów, a także zrównoważona aktywność fizyczna i stałe konsultacje medyczne, wciąż mogą pomóc Wam spełnić marzenia o posiadaniu dziecka.
 

Wspólny czas

Piękno rodzicielstwa polega przede wszystkim na patrzeniu, jak dorastają Wasze dzieci. Okres niemowlęcy, szkoła, studia, pierwsze związki i praca. Jako rodzice z pewnością chcielibyście cieszyć jak największą ilością czasu, wspólnie spędzanego z własnymi dziećmi. Wielu z Was chciałoby również, co oczywiste, doczekać wnuków. Młodszy wiek rodziców, to także większa aktywność fizyczna, a co za tym idzie — więcej opcji na ciekawe spędzanie wspólnych chwil. Niższy wiek rodziców, to także mniejsza różnica pokoleniowa, większe wzajemne zrozumienie i łatwiejsze budowanie relacji. Poza czynnikami biologicznymi jest to więc kolejny argument, by możliwie wcześnie myśleć o planowaniu potomstwa.
 
Jeśli więc chcecie mieć dzieci, pamiętajcie, że najlepszy czas jest właśnie teraz.
 
 
 
Źródła:
https://dzidziusiowo.pl/planujemy-ciaze/starania-o-dziecko/2762-pozny-wiek-a-ciaza
https://www.babyboom.pl/ciaza/przygotowania-do-ciazy/ciaza-a-wiek-czyli-w-jakim-wieku-najlepiej-zostac-mama
https://mamaginekolog.pl/ciaza-i-porod/ciaza-podstawy/wiek-kobiety-a-ciaza/
https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/co-musisz-wiedziec,nie-35--a-37-lat--wiek-rozrodczy-kobiet-wydluzyl-sie-o-dwa-lata--co-to-oznacza-,artykul,22504217.html